Мюнхен та Нюрнберг є ледь не найканонічнішими містами для справляння Різдва. Але, на жаль, не цього року. Та Баварія їде до нас. У грудні пройде онлайн-фестиваль «Кіноподорож Баварією»: без різдвяних романтичних стрічок, зате з проникливими сімейними комедіями та історичною драмою про короля Людвіга ІІ.
«Басейновий шериф»
Beckenrand Sherif, 2017, реж. Маркус Г. Розенмюллер
Карл, відлюдкуватий майстер спорту з плавання й доглядач публічного басейну в невеликому баварському містечку з провінційними проблемами, раптово дізнається, що його вотчину збираються зачинити задля будівництва котеджного комплексу. Єдине, що можна зробити – зібрати підписи проти закриття басейну у дивакуватих місцевих мешканців. Або ж заявити про басейн на вищому рівні, вигравши регіональний чемпіонат з водного поло. І тут Карлові буде допомагати, здавалось би, геть безталанний помічник.
Приємна комедія з висміюванням баварської впертості, комічними ситуаціями, актуальною повісткою та нескінченними келихами пшеничного пива.
«Раніше помер – довше пролежав»
Wer früher stirbt, ist länger tot, 2006, реж. Маркус Г. Розенмюллер
Найкращий спосіб позбутися страху смерті – посміятись над ним: здається, режисер Маркус Розенмюллер добряче засвоїв уроки філософів-екзістенціалістів та зняв дотепну й тонку комедію про важливі речі й переживання.
Головний герой стрічки Зебастіан жив типовим життям 11-річного хлопця у красивезному баварському селищі, допоки не дізнався, що його мати загинула не в автокатастрофі, а під час пологів. Намагаючись впоратись із всеохопним відчуттям провини та намагаючись уникнути обіцяної священиком подорожі Чистилищем, Зебастіан всіляко намагається знайти способи уникнути смерті – а заодно й подовжити життя хворій бабусі та нарешті влаштувати життя своєму самотньому батькові.
«Чарівне дзеркало, або Подвійні неприємності»
Unheimlich perfekte Freunde, 2019, реж. Маркус Г. Розенмюллер
Коли тобі 12 і довкола одні неприємності – що в родині, що у школі, де не виходить геть нічого, – дуже хочеться стати ідеальним. Або ж отримати двійника, який виконуватиме за тебе усю марудну роботу типу прибирання й написання диктантів у школі. Ця дотепна історія про школяра Фрідо, бажання якого здійснює «магічне дзеркало» у парку атракціонів, за формою дещо нагадає тобі старі-добрі «Пригоди Електроніка», проте торкне зовсім іншими ідеями – про те, що бути найкращим можна тільки лишаючись собою. Ну і атмосферою карнавальної магії, звісно.
«Людвіг Баварський»
Ludwig II, 2012, реж. Марі Ноель, Петер Зер
Історія Людвіга ІІ, останнього короля Баварії, тягне на кіносценарій без жодних доопрацювань: тут тобі й ідеалістична віра в те, що молодий король може принести щастя всім підданим, й таємні інтриги міністрів, й династичні шлюби, і камінг-аут, і протистояння творчої особистості системі. І, звісно, захоплення мистецтвом та світами, в які можна втекти від жорстокої реальності: саме Людвіг ІІ спонсорував творчість Ріхарда Вагнера, та, натхненний його операми, наказав спроєктувати йому фантастичний Нойшванштайн та інші замки Баварії.
Якщо ти, як і ми, полюбляєш на диво красиві історичні фільми про владу, мистецтво й боротьбу за право бути собою незважаючи на обставини, ця стрічка для тебе.
«На рівні очей»
Auf Augenhöhe, 2016, Йоахім Долльгопф, Ефі Ґольдбруннер
Ще одна стрічка про дитинство, дорослішання й безумовне прийняття себе та інших. На цей раз – про десятирічного Міхі, який живе у сиротинці й нарешті отримує шанс познайомитись зі своїм батьком. От тільки той зовсім не відповідає уявному образу супергероя та навіть нижчий зростом за сина. Звісно, не обійдеться без сміху й сліз – як завжди у фільмах подібно жанру, але подивитись цю стрічку і подумати про суть батьківства, прив’язаності й любові точно варто.
***
Подивитися стрічки фестивалю можна з 10 грудня на сайті безкоштовно. Перегляд можливий тільки на території України. Усі фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.
Подія організована Бюро Вільної держави Баварія в Україні та компанією «Артхаус Трафік».